Zalewa się benzyną, zbyt wysokie spalanie PB

Brak prądu, nie świeci lampa, potrzebny schemat...

Moderatorzy: Majkel_B, Pols

Zalewa się benzyną, zbyt wysokie spalanie PB

Numer postu:#1  Postprzez k4zik » Cz 9:55, 08 sie 2013

Witam.

Problem dotyczy silnika 1.1 B+G z pandy 2004 i jest następujący:
Pewnego dnia wsiadam do auta i jak zawsze paliła na benzynie od kopa tak tego dnia trzeba było ją kręcić 3-4 razy.
Ewidentnie zalewa się benzyną i czasami pod odpaleniu potrafi zgasnąć i znowu trzeba kręcić. Jeśli silnik już odpali to wystarczy delikatnie nacisnąć gaz i po problemie. Kiedy silnik jest ciepły auto pali od strzału. Wolne obroty są w miare równe, nic nie faluje, na postoju po wciśnięciu gazu do dechy silnik najpierw się dławi i powoli wchodzi na obroty (tak samo jest na ciepłym jak i na zimnym silniku). W czasie jazdy silnik nie ma pełnej mocy i pali ogromne ilości paliwa 30/100 może i 40..., w każdym razie wskazówka opada w oczach. Nie ma wycieków na zewnątrz na 100%, nadwyżka paliwa idzie do silnika na 100%.
Problem dotyczy tylko benzyny, na gazie (zwykła instalacja) auto odpala dobrze nawet zimne, na gazie ma normalną moc i normalnie pali, nic nie szarpie itp, no gra i buczy.

Usterka pojawiła się z dnia na dzień i się nie pogłębia. Zawsze auto zalewałem do pełba PB i po kupnie zalałem auto raz na full, potem wskazówka opadła na niecałe 1/4 zbiornika i znowu zalałem do pełna żeby mieć spokój na 3-4 miesiące i niedługo po tym pojawił się w/w problem.

Do tej pory wykonane "naprawy"
- diagnoza u 3 różnych mechaników - ZERO błędów, sprawdzali każdy czujnik miernikiem i nie pokazuje nic, wszystko sprawne
- wymieniona pompa paliwa
- sprawdzony rozrząd (czy się przypadkiem nie przestawił)
- sprawdzone wtryski - nie leją
- przepustnica wyczyszczona

Ewidentnie jest problem z układem PB, wykluczam cewki kable itp bo na gazie chodzi dobrze.

Mam drugą taką samą pandę i mam pytanie odnośnie przełożenia komputera silnika.
Wiem że w kompie jest immo, po przełożeniu kompa mogę przyłożyć drugi kluczyk do stacyjki (kluczyk zgramy z podmienionym kompem) i powinno wszystko działać tylko mam pytanie czy przypadkiem komputer nie rozprogramuje się jak dostanie dwa różne sygnały z immo w kluczykach?

Jakie macie jeszcze sugestie co mogę sprawdzić i przełożyć z drugiego auta żeby sprawdzić co padło?

Z góry dziękuję za podpowiedzi, bo szczerze mówiąc ręce mi opadają powoli bo niby wszystko chodzi a jednak jest źle.
k4zik
Świeżak
 
Posty: 9
Dołączył(a): Cz 8:37, 08 sie 2013
Lokalizacja: NSZ
Panda: 1.1 2004 B+G
Imię: Mateusz

Re: Zalewa się benzyną, zbyt wysokie spalanie PB

Numer postu:#2  Postprzez mich43l » N 22:57, 11 sie 2013

Powiedz w jaki sposób sprawdzałeś wtryskiwacze oraz napisz przebieg autka.
Jakiego koloru są spaliny na gazie / benzynie ?
ELM 327
Interfejs Tartarini
mich43l
Stały bywalec
Avatar użytkownika
 
Posty: 289
Dołączył(a): Pn 22:33, 03 gru 2012
Lokalizacja: Szczecin
Wiek: 35
Panda: 1.1 8V + Tartarini TEC99
Imię: Michał

Re: Zalewa się benzyną, zbyt wysokie spalanie PB

Numer postu:#3  Postprzez k4zik » Pn 21:46, 12 sie 2013

Przebieg 180 tyś, gaz w aucie od samego początku.
O dziwo spaliny bezbarwne, brak czarnego dymu na benzynie. Nie ma różnicy czy B czy G, jedynie na B czuć niedopaloną PB.
Dziś sam wywaliłem wtryski i jutro dam komuś do sprawdzenia bo na moje oko leją, mechanik chyba poleciał w gumę i wtrysków nie dotykał nawet.

Przekładałem dziś z drugiego auta przepustnicę, czujnik pod przepustnicą i czujnik wałka rozrządu i dalej to samo.

Jutro ogarnę temat i dam znać jaki finał.
k4zik
Świeżak
 
Posty: 9
Dołączył(a): Cz 8:37, 08 sie 2013
Lokalizacja: NSZ
Panda: 1.1 2004 B+G
Imię: Mateusz

Re: Zalewa się benzyną, zbyt wysokie spalanie PB

Numer postu:#4  Postprzez mich43l » Wt 0:49, 13 sie 2013

jeżeli wtryskiwacze leja to odkręć filtr powietrza następnie 2 śruby torx od listwy wtryskiwaczy zostaw na suchej szmatce i będziesz widział czy ciekną , jeżeli tak to trzeba wymienić kolejna sprawa jak już wyciągniesz pokreć kilka razy rozrusznikiem i zobacz czy każdy puszcza mgiełke , na koniec możesz ustawić 4 plastikowe kubeczki i wsadzić wtryskiwacze pokręcić rozrusznikiem kilkanaście razy lub jesli masz kabelek do ecu robisz test wtryskiwaczy i wiesz który leje a który nie i wymieniasz

jak sprawdzić daj znać i zrób kilka fotek
ELM 327
Interfejs Tartarini
mich43l
Stały bywalec
Avatar użytkownika
 
Posty: 289
Dołączył(a): Pn 22:33, 03 gru 2012
Lokalizacja: Szczecin
Wiek: 35
Panda: 1.1 8V + Tartarini TEC99
Imię: Michał

Re: Zalewa się benzyną, zbyt wysokie spalanie PB

Numer postu:#5  Postprzez k4zik » Wt 23:43, 13 sie 2013

Sytuacja wygląda następująco.
Co do spalin to na benzynie kopci na jakiś siwy czy coś takiego, w każdym razie ciemny dym ( w garażu dobrze nie widać), dziś specjalnie zamknąłem się w garażu żeby sprawdzić :D
Co do wtrysków:
Kupiłem używaną listwę i dodatkowo zdemontowałem jeszcze jedną ze sprawnego auta na 100%.
Wszystkie 3 listy w moim aucie nic nie poprawiły, jak lało wcześniej tak też po zamianie, w sprawnym aucie założyłem po kolei 3 listwy i na każdej było dobrze.
Tak jak kolego piszesz, sprawdzałem jeszcze czy wtryski puszczają mgiełkę (każda listwa w każdym aucie przed założeniem) i mniej więcej każdy wyglądał równo, każdy pylił (na szczęście nie lały).

Fotek niestety nie zrobiłem bo czas mnie gonił.

W drugim aucie jest taka sama instalacja gazowa, przekładałem sterowniki i emulator wtrysku (już wszystkiego się czepiam), niestety też bez żadnego efektu. Uznałem że emulator też może dawać błędny sygnał i stąd problemy.

Dziś skończyły mi się pomysły, pozostaje jedynie podmianka kompa ale tak jak pisałem, boję się że jak komp dostanie sygnał z 2 różnych kluczyków to się zablokuje i wtedy będę miał problem.
Przypominam że w dalszym ciągu auto na gazie pali bez problemu i jedzie jak szatan....

Jakieś dalsze pomysły na jak widać złożony problem?
Podejrzewam że uszkodzona jest jakaś pierdoła ale żeby dojść to niestety daleka droga.
Chętnie poczytam wasze domysły i postaram się zastosować w praktyce.
k4zik
Świeżak
 
Posty: 9
Dołączył(a): Cz 8:37, 08 sie 2013
Lokalizacja: NSZ
Panda: 1.1 2004 B+G
Imię: Mateusz

Re: Zalewa się benzyną, zbyt wysokie spalanie PB

Numer postu:#6  Postprzez mich43l » Śr 0:29, 14 sie 2013

jeżeli masz elm-a i ecu fiat możesz sprawdzić działanie sondy lambda przed i za katalizatorem bo dzięki nim komputer dozuje odpowiednia ilość paliwa
ELM 327
Interfejs Tartarini
mich43l
Stały bywalec
Avatar użytkownika
 
Posty: 289
Dołączył(a): Pn 22:33, 03 gru 2012
Lokalizacja: Szczecin
Wiek: 35
Panda: 1.1 8V + Tartarini TEC99
Imię: Michał

Re: Zalewa się benzyną, zbyt wysokie spalanie PB

Numer postu:#7  Postprzez wojtassslg » Śr 8:50, 14 sie 2013

padnięty emulator to bardzo częsty problem, na gazie radzę co 20-30 tyś reset mapy adaptacyjnej i przejazd do 500km na benzynie
wojtassslg
Klubowicz
Avatar użytkownika
 
Posty: 1174
Dołączył(a): So 18:29, 23 paź 2010
Lokalizacja: ST
Wiek: 34

Re: Zalewa się benzyną, zbyt wysokie spalanie PB

Numer postu:#8  Postprzez k4zik » Śr 9:49, 14 sie 2013

Jak już wyżej pisałem, przekładałem emulator ze sprawnego auta i nie było żadnej różnicy, mój elumator w sprawnym aucie również działał prawidłowo.

Sondy były sprawdzane pod trzema różnymi kompami, na jednym pokazało że któraś jest padnięta, natomiast na dwóch pozostałych sondy okazały się sprawne, były mierzone "ręcznie" i podobno mieszczą się w skali więc zakładam że są dobre.

Czy sonda lambda bierze udział w dawce rozruchowej? Na jakiej podstawie może przesłać sygnał o odpowiedniej dawce paliwa przed rozruchem?
k4zik
Świeżak
 
Posty: 9
Dołączył(a): Cz 8:37, 08 sie 2013
Lokalizacja: NSZ
Panda: 1.1 2004 B+G
Imię: Mateusz

Re: Zalewa się benzyną, zbyt wysokie spalanie PB

Numer postu:#9  Postprzez wojtassslg » Śr 10:16, 14 sie 2013

nie bierze
wojtassslg
Klubowicz
Avatar użytkownika
 
Posty: 1174
Dołączył(a): So 18:29, 23 paź 2010
Lokalizacja: ST
Wiek: 34

Re: Zalewa się benzyną, zbyt wysokie spalanie PB

Numer postu:#10  Postprzez k4zik » Śr 13:48, 14 sie 2013

Tak myślałem, chciałem się upewnić.
Więc sondy odpadają, ostatnie podejrzenie pada na kompa.

Wiecie może jak wygląda procedura wymiany kompa? W grę wchodzi tylko używka, jak wygląda temat rozprogramowania i zaprogramowania? Ewentualnie czy da się fizycznie usunąć elementy odpowiedzialne za immo?
k4zik
Świeżak
 
Posty: 9
Dołączył(a): Cz 8:37, 08 sie 2013
Lokalizacja: NSZ
Panda: 1.1 2004 B+G
Imię: Mateusz

Re: Zalewa się benzyną, zbyt wysokie spalanie PB

Numer postu:#11  Postprzez banan » Pn 19:13, 19 sie 2013

Mam podobny problem, tylko u mnie problem dotyczy także gazu. Mechanik rozłożył ręce. Jako, że mam dwie takie same pandy podstawiłem je mechanikowi - sprawdzał kompy i niestety nic to nie pomogło.
banan
Świeżak
 
Posty: 15
Dołączył(a): Wt 18:49, 26 mar 2013
Lokalizacja: Gliwice
Wiek: 38
Panda: 1.1 LPG Active 04r, 1.1 LPG VAN 07r, 1.3 MJet VAN 05r
Imię: Kamil

Re: Zalewa się benzyną, zbyt wysokie spalanie PB

Numer postu:#12  Postprzez k4zik » Cz 22:14, 29 sie 2013

Generalnie dobrze nie jest.......
Podmienione zostały pestki gdzie jest zapisana mapa wtrysku i niestety ale DOOPA...

Macie dalej jakieś ciekawe pomysły co mogę jeszcze sprawdzić itp?

Mi się skończyły już pomysły i chyba możliwości bo zostało sprawdzone dosłownie wszystko a auto dalej nie bangla.

Czekam na propozycję :D
k4zik
Świeżak
 
Posty: 9
Dołączył(a): Cz 8:37, 08 sie 2013
Lokalizacja: NSZ
Panda: 1.1 2004 B+G
Imię: Mateusz

Re: Zalewa się benzyną, zbyt wysokie spalanie PB

Numer postu:#13  Postprzez rosomak » Pt 10:17, 30 sie 2013

Sprawdź może mapsensor. On decyduje przy rozruchu ile podać paliwa. Jest z prawej strony przepustnicy pod filtrem powietrza. Można bez problemu wykręcić go bez zdejmowania obudowy filtra, torx 25 jak sie nie mylę.
Aukcja poglądowa z zdjęciem
http://allegro.pl/czujnik-cisnienia-map ... 50902.html
rosomak
Bywalec
 
Posty: 194
Dołączył(a): So 18:29, 23 paź 2010
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Panda: Bravo2 1.4 + LPG
Imię: Darek

Re: Zalewa się benzyną, zbyt wysokie spalanie PB

Numer postu:#14  Postprzez k4zik » N 20:46, 01 wrz 2013

Kolego mapsensor też był przekładany ze sprawnego auta. Mój również działa w drugim aucie.

Czekam na dalsze propozycje, zagadka nierozwiązana...
k4zik
Świeżak
 
Posty: 9
Dołączył(a): Cz 8:37, 08 sie 2013
Lokalizacja: NSZ
Panda: 1.1 2004 B+G
Imię: Mateusz

Re: Zalewa się benzyną, zbyt wysokie spalanie PB

Numer postu:#15  Postprzez k4zik » Śr 18:08, 11 wrz 2013

No i wszystko jasne!!!

Wystarczyło zrobić ponowną adaptację wtrysków jak to nazwał elektromechanik i wszystko wróciło do normy.
Podobno mam rozjechane dawki na instalacji lpg i to mogło być przyczyną rozjechania dawek na Pb.
Adaptacja trwała może 30 sekund i po kłopocie. Na razie muszę pojeździć na Pb i zobaczyć czy wszystko jest ok, potem jechać na regulację lpg i ponownie pod kompa żeby zobaczyć czy dawki są dalej ok.

Spalanie wróciło do normy w granicach 6l (mniej więcej), rano zimna pali od strzału i przy gazowaniu już się nie dusi.

Najpierw czeka mnie wymiana uszczelki pod głowicą bo zaczyna się pocić, potem regulacje i ogień :D.

Temat można zamknąć.
k4zik
Świeżak
 
Posty: 9
Dołączył(a): Cz 8:37, 08 sie 2013
Lokalizacja: NSZ
Panda: 1.1 2004 B+G
Imię: Mateusz


Powrót do Elektryka - problemy techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości